UYKUSUZLUK YAPAN YİYECEKLER

UYKUSUZLUK YAPAN YİYECEKLER

Sağlık açısından faydaları olan bazı yiyecekler akşam tüketildiğinde uykusuzluğa neden olabileceğini biliyor muydunuz? Peki, uykusuzluğa neden olan bu besinler nelerdir? Sizler için bu soruların yanıtlarını araştırdık.

İşte uykusuzluğa neden olan besinler...

Severek tükettiğimiz ve sağlık açısından oldukça faydası olan bazı besinler gece geç saatlerde tüketildiğinde beyindeki uyku hormonlarını olumsuz etkilediğinden, uykusuzluğa neden olur. Ayrıca bazı besinlerin içerdikleri maddeler yüzünden sağlık sorunları ortaya çıkartabilir.

KAFEİN

Özellikle çay, kahve ve kola da bulunan bu madde beyindeki melatonin hormonunun azalmasına neden olur. Melatonin hormonu azaldıkça kişinin uykusuz kalma olasığı da o derece artar. Uzmanlar bu gibi içeceklerin akşam 8 ya da 9'dan sonra tüketilmemesi gerektiğini vurguluyor. Aynı zamanda bu içecekler; kola 1 bardak, çay iki bardak ve kahve 1,5 bardak kadar tüketilmelidir.

4/5

BAKLAGİLLER

Baklagillerin çoğunda bulunan gaz yapıcı madde bağırsakların çabuk hareketlenmesine sebebiyet verir. Vücuttaki gaz oranını atmak için yapılan salınım sırasında ise bağırsaklar hasara uğrar. Uzmanlar bu durumun yaşanmaması için bazı yemeklerin geç saatte yenilmemesi gerektiğini vurgular. Ayrıca normal saatlerde bile bu yemekler tüketildikten sonra mutlaka egzersiz hareketlerle gazın daha rahat çıkarılması desteklenmelidir.

SARIMSAK, SOĞAN VE BAHARAT

İçerdikleri yakıcı maddeler midedeki asit oranını etkilediğinden şişkinliğe ve mide yanmasına neden olabilir. Aynı zamanda bu durum yemek borusunu da olumsuz etkilediğinden tüm gece karın ağrısı çekmenize de sebebiyet verir.

İnternet Medyası

Güncelleme Tarihi: 12 Eylül 2018, 17:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER